неділя, 17 березня 2019 р.

Тема :Урок- квест «Пошуки мовної таємниці у країні Знань» Закріплення вивчених частин мови . 4 клас. 
Автор Деканенко Ірина Олександрівна
Мета: активізовувати розумову діяльність  ; формувати стійкий інтерес учнів до навчального матеріалу; розвивати універсальні форми розумової діяльності  (аналіз, синтез, індукція, порівняння, систематизація тощо); виховувати колективізм.

Обладнання: картки із завданнями ,ілюстрації транспорту та квитків.

                                                           
   Хід уроку
  Організація класу.
-Шкільний мелодійний дзвінок         
Покликав усіх на урок.
Тож не будемо гаяти часу
І полинемо разом із класом
В чарівну країну Знань.

 Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
- Сьогодні на уроці ми поговоримо про нашу рідну українську  мову, відкриємо її найбільшу таємницю.
- "Мова - це не просто спосiб спiлкування, а щось бiльш значуще. Мова - це всi глибиннi пласти духовного життя народу, його iсторична пам'ять, найцiннiше надбання вiкiв, мова - це ще й музика, мелодика, фарби, буття, сучасна, художня, iнтелектуальна i мисленнєва дiяльнiсть народу."
Олесь Гончар
 - Але у кожної мови є одна таємниця ,яку не всі знають.
- Діти , а ви любите таємниці?
- Я хочу вам запропонувати розгадати одну з них. Вона ховається у країні з невідомою назвою. Ми вирушаємо у подорож по містам цієї країни . До першого міста ми маємо відправитись на автобусі, але в нас немає квитків на нього. Ми зможемо їх отримати розшифрувавши  назву країни в яку ми вирушаємо.
Завдання 1.
Кожна цифра означає порядковий номер букви в алфавіті.
24  1  22 23  11  18  11      17  19  3  11
(Частини мови)
-      Молодці ви розгадали  назву цієї країни. За це ми отримуємо квиток на автобус.

-Перше місто ,яке ми відвідаємо називається Іменник.
Тож сідаємо в автобус і вирушаємо у подорож.

-Ось ми і приїхали . Мешканці цього міста погодились дати нам першу підказку, якщо ми виконаємо їхнє завдання.
Завдання 2.
Складіть як можна більше іменників ,використовуючи букви одного великого слова.
Контраргумент
(нота , емо , метр,кора , тигр , метро,рота , гот , ром,гумка , таро(карти), Тимур,ера , карта , ректор,ретро , ритм , грунт,мак , грак , рагу,рута , рима, мука,морг , мир , кум,курка , Рим, кит)

-За це завдання ми отримуємо перше слово підказку, і квиток на теплохід , щоб відправитись до наступного міста.

люди
-      А ось і наш теплохід , тож рушимо далі.


- Наша наступна зупинка – місто  Прикметник.
-Яке ж завдання приготували для нас мешканці    цього міста?
Завдання 3.
З поданих  іменників потрібно утворити  прикметники.
холод    вітер     залізо    поле
жито     мороз                         зима      город   

-      За виконане завдання мешканці міста надали нам ще одну підказку і подарували квиток на поїзд  до наступного міста.
поки

-Ось  і наш поїзд, їдемо до іншого міста.
-      Ми приїхали до міста Дієслово.  І для нас вже готове нове завдання.

Завдання 4.
Доберіть антоніми до поданих дієслів.
● знаходити (губити);
● множити (ділити);
● заборонити (дозволити);● густіти (рідіти);● смутити (веселити);● шити (пороти);● мирити (сварити);● виключати (включати);● віднімати (додавати);● падати (вставати). полудень; чверть години; дюжина.


-За це завдання ми отримали ще одну підказку.
Мова
-      До наступного міста потрапити буде важко тому, що воно оточене лісом. Тому дістатися його можна тільки  на велосипеді. А щоб кожен з вас отримав велосипед  треба придумати красиві, поширені  речення зі словом  «велосипед».

-Кожен з вас отримав велосипед , отож поїхали далі.
 -Ось і наступне місто Числівник. Що ж приготували мешканці цього міста?
Завдання 5.
Замініть подані слова числівниками й запишіть їх:
 півроку;
-Ми виконали і це завдання .  Беремо підказку і рухаємося далі.
 розмовляють
-      Наступне місто знаходиться поруч , тому дістанемось його пішки. 
-      Ось і місто Займенник і нове завдання.
Завдання 6.
 «Відгадай займенник»
На аркуші написані речення з пропущеними в них займенниками.  Вставте займенники. І щоб отримати   квиток на літак до наступного міста , визначте особу пропущених займенників.
1. ...люблю свою Батьківщину.
2. ...знаєш, яка велика рідна Україна?
3. ...люблю читати книжки.
-Ми швидко впорались отримали ще одну підказку
живе
і квиток на літак.

-      Отже полетіли!

-      І ось нарешті останнє місто Прислівник. І останнє завдання.
Завдання 7.
Запишіть п'ять прислівників, що відповідають на питання як?, і п'ять прислівників, що відповідають на питання коли?
-      Ура! Ми виконали  всі завдання і отримали останнє слово-підказку.
нею
-      Тепер давайте складемо речення  з цих слів і дізнаємось таємницю мови.
Мова живе поки нею розмовляють люди.
-      Це дійсно так. Кожна мова живе до тих пір , поки нею спілкуються люди. А якщо мову забувають , вона поступово зникне назавжди.
Підсумок уроку.
-      Вам сподобалась наша подорож?
-      Яку таємницю ми з вами відкрили?
-      Діти , що треба робити ,щоб наша мова ніколи не зникла?


Немає коментарів:

Дописати коментар